Kto kontroluje działalność uczelni w Polsce?

W Polsce corocznie przybywa wiele uczelni i szkół, w tym znaczna cześć o statusie niepublicznym. Bez względu na rodzaj, są one wszystkie nadzorowane przez Ministerstwo Edukacji Narodowej.

Kto kontroluje działalność uczelni w Polsce?

Zdjęcie dodane przez MART PRODUCTION: https://www.pexels.com/pl-pl/zdjecie/miasto-droga-osoba-znane-miejsce-7251046/

Sytuacja na polskich uczelniach wymaga kontroli, ponieważ z każdym rokiem powstaje ich coraz więcej, szczególnie w sferze prywatnej działalności. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że nawet te placówki podlegają kontroli Ministerstwa Edukacji Narodowej. Nadzór tego Ministerstwa nad systemem szkolnictwa wyższego dotyczy, między innymi kontroli zgodności działań w zakresie przepisów prawa oraz prawidłowości wydatkowania środków publicznych. Uprawnienia nadzorcze ministra obejmują ponadto możliwość stwierdzenia nieważności aktu uczelni niezgodnego z prawem, a także zawieszenia rekrutacji w wybranej placówce. W ramach swoich działań Minister może żądać od podmiotów udostępnienia informacji i wyjaśnień, a także dokonywać kontroli placówek. W jego kompetencjach leży ocena pracy danych uczelni w zakresie obowiązujących przepisów prawa. Minister ma prawo żądać wprowadzenia zmian na uczelni, ale również może zawiesić jej działalność. Od jego decyzji przysługuje możliwość złożenia skargi do sądu administracyjnego, w terminie 30 dni od jej doręczenia. W między czasie można zajrzeć do wyników rozgrywek sportowych, korzystając z Meczyki kod promo od Fortuna.

Ministerstwo Edukacji Narodowej- prawny nadzór nad działalnością systemu szkolnictwa wyższego w Polsce

Minister, w przypadku, gdy dana uczelnia lub jej założyciel naruszają przepisy prawa czy też pozwolenie na utworzenie studiów na określonym kierunku, poziomie i profilu, wzywa do zaprzestania tej działalności oraz usunięcia naruszenia, określając termin. Jeżeli uczelnia lub jej założyciel nie zrealizowali wniosków i zaleceń sporządzonych w wyniku kontroli Ministerstwa, może ono zawiesić rekrutację na studia w danej placówce, na kolejny rok akademicki. Decyzja tego typu jest wykonywana w trybie natychmiastowym. Kontrole ministerialne w placówkach uczelnianych przebiegają z udziałem powołanych ekspertów, którzy w okresie ostatnich 5 lat nie byli zatrudnieni w danej uczelni. Muszą być to osoby całkowicie bezstronne. Odpowiednie obowiązki wobec Ministerstwa Edukacji ciążą na rektorach uczelni. Muszą oni powiadamiać ministra o utworzeniu studiów, a także o rozpoczęciu i zaprzestaniu ich prowadzenia. W gestii Ministra leży decyzja o likwidacji danej uczelni niepublicznej, jeśli jej funkcjonowanie jest niezgodne z przepisami prawa, na przykład w sytuacji, gdy wybrana placówka uniemożliwia przeprowadzenie oceny programowej, nie posiada pozwolenia na prowadzenie studiów lub nie jest w stanie rozliczyć się z przekazanych jej środków finansowych.

Wszystkie, polskie uczelnie są nadzorowane przez Ministerstwo Edukacji Narodowej. Kontroluje ono zgodność ich działalności z prawem, a także sposób wykorzystania, otrzymanych przez nie środków z budżetu państwa.

uczelnia lub założyciel uniemożliwiają lub utrudniają przeprowadzenie kontroli, o której mowa w art. 427 ust. 1, lub nie zrealizowali wniosków lub zaleceń z tej kontroli, lub w wyznaczonym terminie nie zastosowali się do wezwania, o którym mowa w art. 427 ust. 4 pkt 1.

2. Minister, w drodze decyzji administracyjnej, nakazuje założycielowi likwidację uczelni niepublicznej w przypadku nieprzekazania środków finansowych, o których mowa w art. 38 ust. 2 pkt 4, w terminie określonym w art. 38 ust. 3.

3. Uczelnia niepubliczna jest postawiona w stan likwidacji od dnia, w którym decyzja w sprawie, o której mowa w ust. 1 lub 2, stała się ostateczna.